Бронювання військовозобов’язаних
Ефективний захист країни можливий тільки завдяки належному тиловому забезпеченню і функціонуванню економіки, нормальній життєдіяльності усіх галузей народного господарства. Власне тому актуальним залишається бронювання військовозобов’язаних під час дії воєнного стану.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 ухвалено новий порядок бронювання військовозобов’язаних. З новаціями у бронюванні працівників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій тощо учора під час щотижневої наради ознайомив завідувач сектору мобілізаційної роботи апарату облдержадміністрації Ігор Адамчук.
Отож, бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють:
1) в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів;
2) на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі якщо це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень);
3) на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних сил України, інших військових формувань;
4) на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Бронювання військовозобов’язаних здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов’язаних, погодженими Генеральним штабом Збройних сил.
Серед ключових змін, внесених постановою КМУ № 76, є те, що забронювати можна 50 відсотків військовозобов’язаних працівників (більше – у разі наявності обґрунтувань). Керівники підприємств та їх заступники можуть бути заброньовані незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
Ігор Адамчук акцентував увагу на критеріях, за яким визначаються підприємства, що є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, перелік який визначений у вказаній постанові.
Визначення підприємства критично важливим здійснюється центральними органами виконавчої влади, іншими органами держуправління у відповідних сферах національної економіки, обласними військовими адміністраціями.
Найближчим часом буде оприлюднено розпорядження ОВА, який визначатиметься склад комісії і критерії щодо визначення критично важливих підприємств для територіальних громад.